شیمیایی آمریکا قرارداد آمریکایی نیروی هوایی

شیمیایی: آمریکا قرارداد آمریکایی نیروی هوایی نیروی دریایی پایگاه هوایی تجهیزات نظامی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی مستاجران را تا این حد مستاصل ندیده‌ بودیم, آوار قیمت سود و رکود ساخت و ساز بر

در حالی که اجاره‌بها تابع قیمت مسکن بوده و قیمت‌ مسکن این روزها از ثبات نسبی برخوردار هست، ولی گزارش ها از زیاد کردن بی ضابطه اجاره بهای مسکن در بازار حکایت دار

مستاجران را تا این حد مستاصل ندیده‌ بودیم, آوار قیمت سود و رکود ساخت و ساز بر

رشد بی ضابطه اجاره بها؛ مستاجران را تا این حد مستاصل ندیده بودیم/ آوار قیمت سود و رکود ساخت و ساز بر بازار اجاره

عبارات مهم : اجاره

در حالی که اجاره بها تابع قیمت مسکن بوده و قیمت مسکن این روزها از ثبات نسبی برخوردار هست، ولی گزارش ها از زیاد کردن بی ضابطه اجاره بهای مسکن در بازار حکایت دارد.

به گزارش فارس، مهم ترین شاخص تعیین اجاره بها، قیمت مسکن است و اگر قیمت مسکن زیاد کردن پیدا کند و رو به رشد باشد تبعا با زیاد کردن رشد قیمت مسکن، زیاد کردن بها نیز امری طبیعی هست، ولی این روزها می بینیم که از سال 92 به بعد و به رغم اینکه قیمت مسکن زیاد کردن پیدا نکرده ولی هر ساله اجاره بها زیاد کردن داشته و هرچند این زیاد کردن اوج نبوده ولی این زیاد کردن قلیل هم حتی در چهار پنج سال گذشته به عدد قابل توجهی رسیده و تغییرات زیادی را در اجاره بها جهت دهک های ضعیف و میانگین که عموما از مستاجرین هستند، ایجاد کرده است.

مستاجران را تا این حد مستاصل ندیده‌ بودیم, آوار قیمت سود و رکود ساخت و ساز بر

اکثر مشاوران املاک در خصوص رشد بی ضابطه قیمت اجاره بها علیرغم ثبات قیمت مسکن می گویند: موجرین و مالکین هرساله چند شاخص را به رغم تمام نکاتی که به عنوان مشاور در این حوزه به آنها اعلام می کنیم جهت تعیین اجاره بها در نظر می گیرند که قیمت مسکن مهمترین عامل تعیین کننده جهت این عنوان است

آنها اضافه می کنند: ولی موضوعی که ناخودآگاه در بازار اجاره بها مالکان را تحت تاثیر قرار می دهد سود بانکی و نرخی است که بانک ها از بابت سپرده گذاری به مردم پرداخت می کنند،بنابراین علی رغم ثبات قیمت ها با نگاه به قیمت سود بانکی این بار قیمت اجاره را اوج می برند.

در حالی که اجاره‌بها تابع قیمت مسکن بوده و قیمت‌ مسکن این روزها از ثبات نسبی برخوردار هست، ولی گزارش ها از زیاد کردن بی ضابطه اجاره بهای مسکن در بازار حکایت دار

برخی از مشاوران املاک در سطح شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز بر این باور هستند که علت رشد اجاره بها را نمی دانند و نقشی هم در تعیین اجاره بها ندارند ولی این عنوان را نیز درک نمی کنند که هنگامی که قیمت مسکن رشد نداشته و تورم هم در حدود 10 تا 12 درصد است آیا باید اجاره بها از رشد 30 تا 40 درصدی برخوردار شود.

آخرین گزارش بانک مرکزی در خصوص تحولات اجاره بهای مسکن تا اردیبهشت ماه نشان می دهد که شاخص مسکن اجاره ای در شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران و در کل مناطق شهری نسبت به مدت مشابه در سال قبل به ترتیب 11.5 و 9.7 درصد رشد داشته است و این رشد 30 تا 40 درصد تا حدودی دور از واقعیت و خارج از ضابطه است.

*اجاره بها پایه مهم زیاد کردن هر سال ناشی از میزان تورم عمومی در کشور

مستاجران را تا این حد مستاصل ندیده‌ بودیم, آوار قیمت سود و رکود ساخت و ساز بر

پیرلورن مشاور معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه اجاره بها پایه مهم زیاد کردن هر سال ناشی از میزان تورم عمومی در کشور هست، می گوید: حداقل انتظار افرادی که در این حوزه سرمایه گذاری کردند حداقل یک سود و هزینه های ناشی از سرمایه گذاری استهلاک سرمایه ارزش است و این دور از انتظار نیست.

مشاور معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی اضافه می کند: در حال حاضر قیمت سود بانکی بسیار تاثیرگذار در زیاد کردن یا کم کردن اجاره بها است و چون قیمت سود بانکی همچنان بالاست افراد مقایسه می کنند.

در حالی که اجاره‌بها تابع قیمت مسکن بوده و قیمت‌ مسکن این روزها از ثبات نسبی برخوردار هست، ولی گزارش ها از زیاد کردن بی ضابطه اجاره بهای مسکن در بازار حکایت دار

البته اگر چه هنوز قیمت سود بانکی بالاست ولی توصیه ای که حائز اهمیت است این است که به محض کم شدن قیمت سود بانکی، مالکان واحدهای مسکونی جهت جبران تلاش در اوج بردن اجاره بها می کنند.همه ساله با معضل رشد اجاره بها مواجه هستیم و هیچ ارگان و نهادی نیز بر آن نظارت نمی کند ولی دولتی ها به خصوص مسئولان ارشد وزارت راه و شهرسازی بر این عنوان تاکید دارند که دولت نمی تواند و نباید بر بازار اجاره بها دخالت مستقیم داشته باشد.

مشاور معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اینکه دولت نمی تواند در امر اجاره بها ورود پیدا کند، می گوید: منطق این است که اجاره بها از یک سیاست پیروی کند و آن سیاست بازار است و دولت نمی تواند خیلی وارد این حوزه شود، چون قرارداد ها را قانون می گوید و کاملا دو طرفه هست، یعنی من به عنوان سرمایه گذار انتظار بازدهی دارم. در سال های اخیر که تورم کنترل شده است و کشور با رکود دست به گریبان بوده است زیاد کردن اجاره بها زیاد نبوده و نهایت 10 درصد بوده در حالیکه قیمت سود بانکی و تورم بیش از این عدد است.

مستاجران را تا این حد مستاصل ندیده‌ بودیم, آوار قیمت سود و رکود ساخت و ساز بر

پیرلورن متذکر شد: نیازمند نظارت نیرومند در بازه نقل و انتقالات مسکن در ماه دو و 3 هستیم که بعضی ها می آیند و سودا طلبی می کنند. زیاد کردن قیمت اجاره بها کاذب است ولی اینکه انتظار هیچ افزایشی را نداشته باشیم انتظار غیر منطقی و غیر اقتصادی است.

اما گزارش میدانی خبرنگار فارس از بازار مسکن و اجاره بها بر این عنوان تاکید دارد که رشد اجاره بها در ماه های گذشته و آتی به علت رکود ساخت و ساز در دو یا سه سال گذشته است.

*کاهش عرضه مسکن بر بازار اجاره تاثیر داشته/به سایت های اینترنتی روی آورده ایم

برخی از مشاوران املاک با تاکید بر اینکه اگر چه تورم و قیمت مسکن تاثیر بسزایی در قیمت اجاره بها دارند ولی توصیه ای که این روزها نقش زیادی بر اجاره بها داشته نبود واحد مسکونی اجاره ای و فایل اجاره در دفاتر مشاور املاک است.

سلطان محمدی یکی از مشاوران املاک با اشاره به اینکه قیمت اجاره بها 30 تا 40 درصد رشد داشته است گفت:رکود ساخت و ساز در سه سال گذشته باعث شده است تا تعداد واحدهای مسکونی استیجاری و فایل اجاره در بنگاه های مسکن کم کردن یابد.

وی افزود:افزایش تقاضا و کم کردن عرضه همواره در قیمت مسکن تاثیر داشته است بنابراین هنگامی که عرضه از تقاضا عقب باشد و قیمت مسکن هم به گونه ای باشد که در توان خرید متقاضیان ننیست مردم به اجاره نشینی روی می آورند و همین عنوان موجب رشد بیش از حد اجاره بها می شود.

سلطان محمدی گفت:فایل اجاره به قدری کم کردن یافته است که هر روز جهت پاسخگویی به متقاضیان اجاره به سایت های اینترنتی درج آگهی مراجعه می کنیم. کاری که به هیچ وجه در گذشته آنرا انجام نداده بودیم.

*مالکان به گرفتن اجاره به جای ودیعه روی آورده اند/اجاره متری یک میلیون به پایین شهر کشیده شد

رحیم پور یکی از مشاوران املاک در منطقه 12 می گوید:اگر چه مدیر اتحادیه املاک اعلام کرده قیمت اجاره بها 10 تا 15 درصد زیاد کردن داشته است ولی باید گفت این عدد در حدود 30 تا 40 درصد است و زیاد مالکان به گرفتن اجاره به جای ودیعه روی آورده اند.

وی افزود:قبلا و در گذشته اجاره متری یک میلیون تومان را زیاد در نقاط مرکزی و بالای شهر می دیدیم ولی هم اکنون این عنوان نیز به مناطق پایین شهر نیز تسری پیدا کرده است.

به گفته بعضی از مشاوران املاک منطقه 12 نبود ساخت و ساز در سال های گذشته باعث شده است تا تقاضا جهت اجاره مسکن زیاد از عرضه باشد بنابراین نبود تناسب میان عرضه و تقاضا باعث شده است تا قیمت اجاره بها زیاد از تصور و انتظار زیاد کردن یابد.

*آثار ورشکستگی موسسات بر اجاره بها/هیچ سالی به اندازه امسال مستاجران را مستاصل ندیده بودیم

پورابراهیمی یکی از مشاوران املاک منطقه نیز 6 می گوید:ورشکستگی موسسات مالی از یک سو و نبود واحدهای مسکونی اجاره ای از سوی دیگر باعث شده است تا قیمت اجاره بها بیش از حد انتظار زیاد کردن یابد و اینکه گفته می شود بعضی مشاوران املاک در اوج بردن قیمت ها نقش دارند بی انصافی است.

وی ادامه داد:اگر در سال گذشته رهن یک واحد مسکونی 80 متری بالغ بر 90 میلیون تومان بود امسال جهت همان واحد مسکونی با همین ودیعه باید ماهانه 500 هزار تومان اجاره در نظر گرفت.

پورابراهیمی تاکید کرد:این روزها مالکان ترجیح می دهند اجاره بهای خود را زیاد کردن دهند و از دریافت ودیعه خودداری می کنند آیا که اعتقاد هستند چون قیمت سود بانکی کم کردن یافته و بانک ها سود کمتری پرداخت می کنند بعد دریافت اجاره می تواند کمک بیشتری به آنها کند.

وی افزود:در طی سال ها فعالیت در دفاتر مشاور املاک به اندازه امسال مستاجران را مستاصل ندیده بودیم و متاسفانه جز شرمندگی هیچ اقدامی هم جهت آنها نمی توانیم انجام دهیم.

واژه های کلیدی: اجاره | بازار | سود بانکی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs