شیمیایی آمریکا قرارداد آمریکایی نیروی هوایی

شیمیایی: آمریکا قرارداد آمریکایی نیروی هوایی نیروی دریایی پایگاه هوایی تجهیزات نظامی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی تحقق شعار سال به همگرایی همه دستگاه‌ها نیاز دارد / صادقی

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: تحقق شعار سال یعنی حمایت از تولید ملی به یک عزم جدی، همه‌جانبه و همگرایی همه دستگاه‌های نظام نیاز دارد.

تحقق شعار سال به همگرایی همه دستگاه‌ها نیاز دارد / صادقی

صادقی: تحقق شعار سال به همگرایی همه دستگاه ها نیاز دارد

عبارات مهم : ایرانی

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: تحقق شعار سال یعنی حمایت از تولید ملی به یک عزم جدی، همه جانبه و همگرایی همه دستگاه های نظام نیاز دارد.

محمود صادقی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینکه شعار حمایت از تولید داخلی در جهت شعارهای سال های گذشته و در ادامه شعار حمایت از تولید ملی و اشتغال هست، اظهار کرد: رهبری به صورت خاص بر حمایت از کالای ایرانی تاکید کردند، جهت تحقق این شعار هم منظومه ای از سیاست ها باید محقق شود.

تحقق شعار سال به همگرایی همه دستگاه‌ها نیاز دارد / صادقی

وی ادامه داد: در واقع نشانه حمایت از تولید ملی است و باید بررسی کنیم چه نوع اقتصادی و چه نوع سیاست هایی به حمایت از تولید ملی و شکوفا شدن آن منجر می شود. شاید بخشی از این سیاست ها در قالب سیاست های اقتصاد مقاومتی بیان شده است است به عنوان مثال رقابتی شدن اقتصاد و مقابله با رانت و شفافیت اقتصادی می تواند به تحقق شعار سال یاری کند لیکن در اقتصاد رانتی، تولید ملی تقویت نمی شود. اکنون در بسیاری از حوزه ها به علت نبود شفافیت، کالای خارجی به جای کالای ایرانی عرضه می شود یعنی محصول لعابی از کالای ایرانی دارد ولی به صورت متقلبانه از خارج از کشور وارد می شود حتی شرکت های چینی حاضرند بر روی کالای تولیدی خود، تولید کشور عزیزمان ایران را هک کنند تا آن کالا به نام تولید کشور عزیزمان ایران وارد کشور شود، فقدان شفافیت موجب این اتفاق می شود.

این عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ادامه داد: البته انتظار درستی هم نیست که در همه حوزه ها کالای ایرانی تولید شود بلکه ما باید در حوزه هایی که مزیت نسبی داریم متمرکز شویم. امروز دنیا، دنیای مبادلات و تبادلات بین المللی هست. ما باید از کالای ایرانی حمایت کنیم ولی خود را از تعاملات بین المللی عقب نکشانیم. امروزه بسیاری از کشورهای پیشرفته که تولید ملی نیرومندی دارند، در بازارهایشان کالاهای خارجی به وفور یافت می شود در واقع آنها در حوزه هایی که توانمندی و ظرفیت مورد نیاز را دارند، کالا تولید می کنند و در حوزه هایی که این توانمندی را ندارند با تعاملات بین المللی آن کالاها را تهیه می کنند.

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: تحقق شعار سال یعنی حمایت از تولید ملی به یک عزم جدی، همه‌جانبه و همگرایی همه دستگاه‌های نظام نیاز دارد.

صادقی خاطرنشان کرد: ما در حوزه ماشین سیاستگذاری هایی را انجام دادیم که از تولید در این بخش حمایت کنیم ولی چندان موفق نبودیم چون شفافیتی نبوده و رانت ایجاد شده است هست. اکنون بخش عمده ای از تلفات بزرگراه ها به خاطر کیفیت پایین خودروهای داخلی است که البته عوامل دیگری نیز نقش دارند ولی چه نیاز است با اسامی مختلف، قطعات و ماشین به نام تولید داخلی داشته باشیم؟ بعضی برندهای خارجی ماشین در کشور ما سرمایه گذاری می کنند و با همان سرمایه گذاری در کشور، اشتغال ایجاد شده است و فضا هم رقابتی می شود. در واقع ما باید در تولید داخلی اولویت بندی داشته باشیم و در حوزه هایی که مزیت ملی و بومی داریم کالا تولید کرده و از آن حمایت کامل کنیم و در عین حال در تعاملات بین المللی قرار بگیریم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ما همچنین باید کالاهای تولید خود را صادر کنیم، ادامه داد: حمایت از تولید داخل صرفا با مصرف داخلی تامین نمی شود بلکه باید زمینه صدور آنها را مخصوصا به بازارهای منطقه فراهم کنیم و فراهم کردن زمینه صادرات جز در گروی تعاملات مثبت بین المللی فراهم نمی شود. ما نمی توانیم با کشورهای دیگر ارتباط نداشته باشیم ولی این انتظار را داشته باشیم که کالاهای خود را به آن کشورها صادر کنیم. وجود تعاملات گسترده بین المللی یکی از لوازم حمایت از تولید کالای داخلی است.

وی ادامه داد: مسابقه پذیر کردن محصولات داخلی هم اهمیت دارد. ما نمی توانیم به صورت بخشنامه ای و دستوری به مردم دستور دهیم که کالای ایرانی مصرف کنند بلکه این کالا باید جهت مصرف کننده هم به لحاظ کیفیت و هم به لحاظ قیمت مقرون به صرفه بوده و جذابیت داشته باشد. برندسازی نیز اقدام دیگری است که باید انجام بگیرد. بسیاری از محصولات داخلی ما کیفیت مورد نیاز را دارند ولی برندسازی نشدند و حتی کالای ایرانی با نام برند خارجی در بازار عرضه می شود. ما باید بر روی برند ملی خود کار فرهنگی کنیم که لزوما هر کالای ایرانی، کالای بی کیفیت نیست و هم این برند را در حوزه بین الملل ارائه کنیم.

تحقق شعار سال به همگرایی همه دستگاه‌ها نیاز دارد / صادقی

این نماینده مجلس شورای اسلامی راجع به نقش مجلس جهت تحقق شعار سال، گفت: من هر لحظه از قانونگذاری تازه گریزان هستم چون ما با تراکم قانون مواجهیم. مجلس باید چارچوبی جهت خود طراحی کند که هنگامی که لایحه یا طرحی ارائه می شود، آن لوایح و طرح ها را در قالب آن چارچوب بررسی کند. اکنون چارچوب روش مندی جهت بررسی و سنجش لوایح و طرح ها وجود ندارد. کاری که من خودم می خواهم انجام بدهم این است که چک لیستی تهیه کنم تا لایحه ای که از دولت ارائه می شود یا طرح های مجلس را در قالب آن چک لیست بررسی کنم. مجلس هم باید در حوزه حمایت از کالاهای داخلی چنین چارچوب یا چک لیستی داشته باشد.

نماینده مردم پایتخت کشور عزیزمان ایران در مجلس بیان کرد: مجلس در حوزه نظارتی هم زیاد می تواند کار کند که یکی از این حوزه ها مقابله با قاچاق هست. قاچاق جهت تولید داخلی سم مهلکی شده است هست. آنچه من راجع به استفاده از محصولات خارجی در داخل کشور گفتم مشروط به پرداخت تعرفه و عوارض گمرکی است ولی باید به شدت با قاچاق کالا مقابله کرد. بعضی اسکله های مجاز و غیرمجاز با استفاده از رانت های بعضی شرکت ها و دستگاه ها و در خلاء نظارت کافی، کالا وارد کشور می کنند و متاسفانه حتی از معافیت های گمرکی هم برخوردارند که این معافیت ها باید لغو شود.

یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: تحقق شعار سال یعنی حمایت از تولید ملی به یک عزم جدی، همه‌جانبه و همگرایی همه دستگاه‌های نظام نیاز دارد.

صادقی تاکید کرد: جهت مقابله با قاچاق به اقتصاد کاملا براق و با اعمال حاکمیت قانون جهت همه به طور مساوی نیازمندیم.

وی با بیان اینکه رهبری هر سال شعارهایی را مطرح می کنند که خیلی هم خوب هست، ادامه داد: ولی باید ارزیابی شود که این شعارها به چه میزان محقق شده است و تا چقدر اثربخشی داشته هست. متاسفانه حتی گاهی تصویر شعارهایی که رهبری مطرح می کنند، عمل شده است هست. جهت تحقق شعارهای سال به یک عزم جدی، همه جانبه و همگرایی همه دستگاه ها نیازمندیم. نیروهای نظامی و انتظامی هم باید پیشگام و الگوی تحقق شعار سال باشند تا مردم و سایر دستگاه ها ببینند که عزمی جدی جهت تحقق شعار سال وجود دارد.

تحقق شعار سال به همگرایی همه دستگاه‌ها نیاز دارد / صادقی

صادقی در آخر گفت: جهت تحقق شعار سال و همگرایی میان بخش های کلان و ریزبخش های نظام و هماهنگی میان دستگاه های اجرایی، قضایی، تقنینی و سایر بخش های نظام نیازمندیم.

واژه های کلیدی: ایرانی | ایرانی | دستگاه | خودروهای داخلی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs