شیمیایی آمریکا قرارداد آمریکایی نیروی هوایی

شیمیایی: آمریکا قرارداد آمریکایی نیروی هوایی نیروی دریایی پایگاه هوایی تجهیزات نظامی اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی مردم منتظر دیدار روحانی- ترامپ در نیویورک‌اند یا نه؟!

معاون دفتر رییس جمهوری گفته «انتظار دیدار روحانی- ترامپ را ایجاد نکنیم چون اگر اتفاق نیفتد مردم ناراحت می شوند». ولی آیا مردم منتظر آن‌اندکه اگر رخ ندهد ناراحت

مردم منتظر دیدار روحانی- ترامپ در نیویورک‌اند یا نه؟!

مردم منتظر دیدار روحانی- ترامپ در نیویورک اند یا نه؟!

عبارات مهم : سیاست

معاون دفتر رییس جمهوری گفته «انتظار دیدار روحانی- ترامپ را ایجاد نکنیم چون اگر اتفاق نیفتد مردم ناراحت می شوند». ولی آیا مردم منتظر آن اندکه اگر رخ ندهد ناراحت می شوند؟اگر مردم منتظرند آیا منتخب مردم کاری کند که مردم ناراحت شوند؟ مردم از چی ناراحت می شوند؟ از اتفاق افتادن یا نیفتادن؟ اگر از نیفتادن آیا باید مردم را ناراحت کنند؟ اگر از افتادن کی و کجا ابراز کرده اند؟

«دربارۀ احتمال دیدار آقای روحانی با ترامپ در نیویورک و در حاشیۀ مجمع عمومی شرکت ملل، من خودم فکر نمی کنم چنین اتفاقی رخ دهد. نباید بیهوده جهت مردم انتظار ایجاد کنیم. هنگامی که انتظار مردم اوج برود و اتفاقی رخ ندهد، مردم ناراحت می شوند. به هرحال شخصاً زمینه ای جهت مذاکره نمی بینم، هر چیز نیازمند زمینه ای است و الان زمینۀ آن فراهم نیست. من دلیلی نمی بینم.»

مردم منتظر دیدار روحانی- ترامپ در نیویورک‌اند یا نه؟!

اینها بیانات آقای مجید تخت روانچی معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری در گفت و گویی به مناسبت روز خبرنگار با ایسناست که در اذهان، زیاد به عنوان نفر سوم مذاکرات برجام آشنا می شود و با این عنوان کمتر آشنا می شود.

به این بهانه 10 توصیه را یادآور می شوم:

1. مگر مردم منتظر دیدارند که اگر انجام نشود ناراحت می شوند؟ اگر مردم منتظرند مقاماتی که بام تا شام از جانب مردم سخن می گویند آیا باید کاری کنند که مردم ناراحت شوند؟ مردم از چی ناراحت می شوند؟ از اتفاق افتادن یا نیفتادن؟ اگر از نیفتادن آیا باید مردم را ناراحت کنند؟ اگر از افتادن کی و کجا ابراز کرده اند؟

معاون دفتر رییس جمهوری گفته «انتظار دیدار روحانی- ترامپ را ایجاد نکنیم چون اگر اتفاق نیفتد مردم ناراحت می شوند». ولی آیا مردم منتظر آن‌اندکه اگر رخ ندهد ناراحت

2. فرموده اند هر چیز نیازمند زمینه ای هست. حرف درستی هست. ولی اگر قرار است انجام شود آیا زمینه را فراهم نمی کنید؟ 13 آبان در راه است و اگر قرار بر مذاکره باشد قبل از آن باید انجام شود. بحث تحریم ها هم هر چیز نیست. بیماری که نیاز به عمل جراحی سریع دارد سریع باید عمل شود و دکتر بلافاصله دست به کار می شود.

اگر اوضاع اضطراری نیست آیا صحبت از سهمیه بندی و بودجۀ خاص و هماهنگی های فوق العاده است و اگر اضطراری است آیا دست دست کنیم؟

3. فرموده اند من دلیلی نمی بینم. ولی مگر قرار است وجود ذی جود ایشان دلیلی ببینند؟ نخبگان و کارشناسان دیگر چه کاره اند؟

مردم منتظر دیدار روحانی- ترامپ در نیویورک‌اند یا نه؟!

نویسندۀ این سطور نمی گوید مذاکره کنید یا نکنید. ولی این که یک نفر بگوید من دلیلی نمی بینم کافی نیست. شاید آقای روحانی دلیلی ببیند ولی نخواهد پیشاپیش اعلام کند.

آقای تخت روانچی خیلی هم به تحلیل ها و آینده نگری های خودشان دل نبندند. در سیاست هرگز نباید گفت هرگز. چون هر اتفاقی محتمل هست. خود ایشان مگر نمی گفت تحریم ها برنمی گردد؟ ولی بخش آمریکایی برگشت. خود ما مگر در سال 84 نمی گفتیم اصلاحات برگشت ناپذیر است و همین توجیه مان شد جهت مسابقه درون گفتمانی. ولی محمود احمدی نژاد ظهور کرد تا باور کنیم برگشت ناپذیر نبوده. حالا هم دارد نطق می کند و از آب گل آلود ماهی می گیرد. یعنی دوباره برگشته! بعد خیلی نمی توان با قاطعیت نظر دارد. این سیب هزار چرخ می خورد و به زمین می آید.

معاون دفتر رییس جمهوری گفته «انتظار دیدار روحانی- ترامپ را ایجاد نکنیم چون اگر اتفاق نیفتد مردم ناراحت می شوند». ولی آیا مردم منتظر آن‌اندکه اگر رخ ندهد ناراحت

4. همین که می گویند «امید ندهید بعد انجام نمی شود مردم ناراحت می شوند» به این معنی است که نظر عمومی موافق با دیدار و مذاکره است و البته از موضع اقتدار و این کار اگر از حسن روحانی با 24 میلیون رأی و با 30 سال سابقه مدیریت امنیتی برنیاید از که بر می آید و اگر به یک روحانی در اندازه و آوازه او که هم نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی بوده و هم رییس آن است و هم مورد وثوق هاشمی رفسنجانی و هم هنوز تحت حمایت سید محمد خاتمی و هم شهره به سیاست ورزی حتی از زبان سیاست مدار زیرکی چون دکتر ابراهیم یزدی نتوان اعتماد کرد به کی می توان؟

البته ترامپ زیاد شومن است تا سیاست مدار بالذات و تنها مسئله در این وجه است که یک روحانی و سیاست مدار در مواجهه با یک شومن که مشتاق دیده شدن است و ممکن است رفتارهای عجیبی از او سر بزند چه باید بکند؟

مردم منتظر دیدار روحانی- ترامپ در نیویورک‌اند یا نه؟!

5. هنوز خاتمی طعن می شنود که تا بیل کلینتون را دید به گوشه ای خزید تا با او روبه رو نشود و هنوز بازرگان تحسین می شود که در الجزایر با برژینسکی دیدار کرد تا وظیفه حساب و کتاب کشور عزیزمان ایران روشن شود و فرزند امینی نقل می کند پدرم حسرت می خورد که آیا در دوران نخست وزیری به دیدار دکتر مصدق در حصر نرفت در حالی که نسبت خانوادگی داشتند. بعضی حسرت ها تا ابد می ماند. سیاست مداران با تصمیمات سخت آشنا می شوند.

6. در نگاه ضد امپریالیستی تفاوتی میان اوباما و ترامپ نیست و هر دو نقاب هایی بر سیمای سرمایه داری حاکم بر ایالات متحده هستند و اصالت ندارند. با این نگاه هنگامی که روزها با جان کری در ژنو و وین گفت و گو شده است و تلفنی با اوباما حرف زده اند با ترامپ هم می شود. در فیلم «آژانس شیشه ای» هنگامی که یکی از مهاجمین می خواهد نماز بخواند گروگانی به او می گوید اینجا غصبی است نماز ندارد و پاسخ می شنود: ما در خاک عراق هم نماز خواندیم. این که خاک خودمان است!

ما با صدام حسین که 300 هزار جوان گل این مملکت را از ما گرفت و 300 هزار جوان دیگر را دچار نقص عضو کرد و هزار میلیارد دلار خسارت به بار آورد مذاکره کردیم. این دلال مسلک موبور که هنوز دست خود را به خونی از هم وطنان ما آغشته نکرده است.

7. سیاست مداران گاه باید از آبروی خود هزینه کنند. کشور عزیزمان ایران امروز به فروغی نیاز دارد. روحانی اگر نمی تواند مصدق باشد فروغی و قوام و امینی هم نمی تواند باشد؟

به کسی برنخورد. جهت روشن شدن مطلب مثال می زنیم وگرنه عقل مان می رسد رییس جمهوری اسلامی را نباید با نخست وزیر دوره پادشاهی مقایسه کنیم ولی بحث خطر دخالت خارجی پادشاهی و جمهوری اسلامی نمی شناسد.

8. مگر رییس جمهوری به عنوان «وکیل» از مردم رای نگرفت؟ وکیل، سر خود کاری نمی کند. می بیند موکل چه می خواهد. موکلین اگر مذاکره می خواهند مذاکره کند. اگر نمی خواهند نکند. گمان نمی کنیم 24 میلیون به آقای تخت روانچی وکالت داده باشند.

9. همان امیر کبیر که به سخت گیری و قاطعیت شهرت داشت و زیر بار دخالت های مادر ناصر الدین شاه نرفت و صدارت و جان بر سر آن داد قبل تر جهت جلوگیری از یورش دیگر روس ها بعد از قتل گریبایدوف به دیدار تزار رفته بود. همان عباس میرزا که با دیگر شاهزادگان قاجار متفاوت بود ناچار از امضای قرار داد هم شد.

سیاست مداران یک صورت ندارند و اتفاقا باید از وقت دیدار یک سیاست مدار کاملا حرفه ای با 40 سال سابقه سیاست ورزی در عالی ترین سطوح و دست یاری زیرک ترین سیاست مدار تاریخ معاصر با یک دلال بنگاه دار و هوس باز که معلوم نیست چگونه سر از کاخ سفید درآورده بهره برد. به لحاظ شخصی حسن روحانی از ترامپ سر است و آیا باید کم بیاورد؟

10. سال 58 امام خمینی، حل بحران گروگان ها را به مجلس اول سپرد. صورت هایی چون آیت الله خامنه ای، بازرگان، سحابی ها، چمران، رجایی، هاشمی رفسنجانی، ولایتی و از همه طیف مشمول بر اشخاص نزدیک به بنی صدر و مراجع و روحانیون مشهور در آن بودند. به لطف نظارت استصوابی و قلع و قمع کاندیداها مجلس ما همین است که در روز استیضاح علی ربیعی دیدیم. بعد به این مجلس نمی توان سپرد.

به رفراندوم هم بگذارند اگر 90 درصد بگویند مذاکره از عطش و اشتیاقی حکایت می کند که دست اوج را چه بسا از کشور عزیزمان ایران بگیرد. فشار را از روحانی برداریم. به خود او بسپاریم. تا با خدای خود خلوت کند و بر اساس منافع و مصالح ملی و پشتوانۀ اعتماد نظام و آرای مردم به تصمیم برسد.

عصر ایران/ مهرداد خدیر

واژه های کلیدی: سیاست | مذاکره | حسن روحانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs